środa, 5 stycznia 2011

Trochę więcej o objawach w toczniu - cz.2

POWIKŁANIA DOTYCZĄCE
STAWÓW

      Ponad 90% ludzi chorych na toczeń ma w jakimś okresie choroby objawy typowe dla zapalenia stawów. W odpowiedzi na tworzące się kompleksy immunologiczne, komórki wyściółki stawu produkują substancje powodujące stan zapalny: staw puchnie, staje się zaczerwieniony i bolesny. Mimo uszkodzenia tkanki miękkiej wokół stawu, kości nie ulegają zniszczeniu (co ma natomiast miejsce np. w reumatoidalnym zapaleniu stawów).
      Zmiany toczniowe mogą dotyczyć każdego stawu, jednak najbardziej narażone są stawy palców dłoni, nadgarstków, łokci, ramion, kolan i stóp. Stawy kręgosłupa i bioder ulegają zmianom w późniejszych stadiach choroby.

Diagnostyka różnicowa - różnice między:
  1. choroba zwyrodnieniowa stawów - tworzenie się wyrośli kostnych i uszkodzenie chrząstki
  2. reumatoidalne zapalenie stawów - erozja kości powodująca znaczne, nieodrwacalne zniekształcenia
  3. toczeń - może wystąpić osteoporoza i zapalenie tkanki miękkiej, uszkodzenie samych stawów nie jest zbyt częste.
Leczenie - stany zapalne stawów spowodowane przez toczeń leczy się najczęściej za pomocą niesteroidowych leków przeciwzapalnych, jedynie ciężkie przypadki i bolesne - steroidy. (oczywiście w przypadku, gdy inne narządy nie potrzebują w danym momencie sterydów).

Bóle stawów to ARTRALGIA.


POWIKŁANIA DOTYCZĄCE
MIĘŚNI

      Uważa się, że zmiany w mięśniach występują prawie u wszystkich pacjentów z aktywnym toczniem. Główny symptom to zapalenie mięśni. Przeciwciała i akcja komórek układu immunologicznego mogą być skierowane przeciwko komórkom mięśni, powodując ich lizę (rozpuszczanie), a nawet całkowitą destrukcję mięśni. Komórkami atakującymi mięśnie są limfocyty cytotoksyczne. Czasem stwierdza się też obecność przeciwciał atakujących mięśnie.
      
       Toczeń w pierwszej kolejności atakuje mięśnie zlokalizowane blisko środka ciała - mięśnie ramion, ud. Początkowy objaw to pieczenie, ból, a następnie osłabienie mięśni objętych stanem zapalnym. Stany zapalne tkanki mięśniowej mogą prowadzić do wyniszczenia mięśni, utraty ich napięcia i siły.
   
     Powodem obniżenia napięcia mięsni może być też terapia steroidowa. Mięśnie przerastają tkanką tłuszczową, powodując obniżenie sprawności i siły pacjenta.
  
      Leczenie zależy od stadium choroby. Często podaje się hormony steroidowe, w następnym etapie zaleca się fizykoterapię wzmacniającą mięśnie.

Ból mięśni to MIALGIA.


Z własnego doświadczenia ....

      Stawy i mięśnie - u mnie mam wrażenie bardziej zaatakowane są stawy i chyba ogólnie kości. Tępy, ciągły ból zaczyna się najczęściej w stawach stóp lub dłoni, a następnie ciągnie się wzdłuż całej kości. Pomagają wówczas niesteroidowe leki przeciwzapalne i ciepło (zimne okłady odpadają).
     Czasami pojawia się  ostry ból w jakimś wybranym stawie - mnie dopada zazwyczaj w stawach poszczególnych palców dłoni. W tym momencie palca nie można zgiąć, jest opuchnięty, zaczerwieniony, boli przy próbach poruszania. Trwa to od 1 do kilku dni. Wtedy najlepiej cały staw posmarować maścią Butapirazol i zawiązać bandażem (maść bardzo brudzi - to po pierwsze, a po drugie staw jest nieco unieruchomiony i tak bardzo nie boli). Gdy po kilku godzinach maść zacznie działać, wówczas można już staw pomału rozruszać. Ból w końcu znika jak gdyby go nigdy nie było, niespodziewanie pojawiając się np. w stawie drugiej ręki. Ot, taki żart :D
      Mięśnie nawet mnie nie bolą, (choć w badaniach wyszły mi przeciwciała przeciwko mięśniom gładkim), natomiast ewidentnie zauważam duże osłabienie siły mięśniowej. Widoczne jest to przede wszystkim przy poruszaniu się, podnoszeniu cięższych rzeczy. Pokonanie krótkiego odcinka drogi, to niekiedy wyczyn, jakbym Giewont zdobywała.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się ze mną swoimi wrażeniami i zostaw komentarz. Dziękuję :)