niedziela, 28 listopada 2010

Typowe badania diagnostyczne w toczniu

Badania, badania, badania...
Cotygodniowa powórka zaczyna już być nudna. Dla odmiany musiałam wczoraj pojechać do Kliniki, by tam wykonać bardziej specjalistyczne badania. Podróż z przesiadkami, oczekiwanie na panią z kasy  (kasa czynna od 8:00 - do 11.30). - do godziny 8:45 nikt się nie pojawił, dwie przebite żyły, koszt bagatela - 209 zł ... i teraz tylko pozostało ... poczekać dwa tygodnie na wyniki. Ufff... oby zdążyli przed wizytą u profesora.

Poniżej kilka słów na temat badań specjalistycznych - toczniowych, które motylki powinny wykonywać, w celu potwierdzenia diagnozy i obserwacji kierunku rozwoju choroby:

1) PRZECIWCIAŁA PRZECIWJĄDROWE (ANA)
Są to przeciwciała, które wiążą się z molekułami obecnymi w jądrze każdej komórki. Istnieje tysiące różnych przeciwciał przeciwjądrowych , w toczniu wystęouje zazwyczaj między 8 a 10. Przeciwciała te są wytwarzane przez układ immunologiczny przeciwko wielu cząsteczkom, takim jak kwas dezoksyrybonukleinowy, kwas rybonukleinowy, antygen Smith'a, rybonukleoproteina, histony, białko sygnałowe, białko Ro i La. Niektóre przeciwciała mogą być skierowane przeciwko związkom występującym w cytoplazmie.
Dodatni wynik testu na przeciwciała przeciwjądrowe charakteryzuje dodatkowo tzw. "typ świecenia". Wyróżnia się cztery różne typy świecenia:
1) typ homogenny, rozlany - kiedy barwi się całe jądro komórkowe
2) typ plamisty - gdy zabarwieniu ulegają tylko niektóre skłądniki jądra
3) typ jąderkowy - barwią się tylko jąderka zawarte w jądrze komórkowym
4) typ brzeżny - kiedy fluoryzuje tylko błona jądrowa.

2) PRZECIWCIAŁA PRZECIWKO DNA (anty-DNA)
Pacjenci chorzy na toczeń mogą wytwarzać przeciwciała skierowane przeciwko DNA. Układ immunologiczny chorych na toczeń "traktuje" niezmienioną cząstkę DNA jak antygen i wytwarza przeciwko niej przeciwciała. Wykrywa się u nich przeciwciała przeciwko dwuniciowemu (natywnemu) DNA. Test ten ma szczególne znaczenie w prognozowaniu aktywności choroby w przypadku tocznia z zajęciem takich narządów, jak nerki.

3) PRZECIWCIAŁA ANTYKARDIOLIPINOWE
Cząsteczka kardiolipiny jest fosfolipidem, wchodzącym w skład wielu błon w komórkach ludzkich. Niektórzy chorzy wytwarzają przeciwciała przeciwko molekułom kardiolipiny. Znane są trzy różne formy przeciwciał antykardiolipinowych: IgG, IgM, IgA.

4) PRZECIWCIAŁA anty - SMITH (anty-Sm)
Przeciwciała anty-Smith skierowane są przeciwko glikoproteinie. Wykrywa się je u ok. 30-40% chorych na toczeń.

5) KOMÓRKI LE
Komórki LE (Lupus Erythematosus) powstają pod wpływem tzw. czynnika LE, który jest przeciwciałem skierowanym przeciwko nukleoproteinie znajdującej się w jądrach białych komórek krwi. Powstałe kompleksy immunologiczne pochłaniane są przez leukocyty wielojądrzaste, co powoduje zepchnięcie ich własnych jąder komórkowych na obwód komórki, nadając im charakterystyczny kształt. Leukocyty te noszą nazwę komórek LE, a proces pochłaniania (fagocytozy) zmienionych mas jąderkowych nazywa się zjawiskiem LE.

6) DOPEŁNIACZ
Dopełniacz to nazwa obejmująca grupę białek krwi, które wzmacniają reakcję immunologiczną. W skład dopełniacza wchodzi dziewięć białek (C1-C9). W obrębie każdego z nich mogą występować dodatkowe podgrupy białek. Pomiar poziomu dopełniacza we krwi jest stosowany w celu stwierdzenia niedoboru jego składników, co może odgrywać ważną rolę w diagnozowaniu i kontrolowaniu przebiegu tocznia.

7) OB (ODCZYN BIERNACKIEGO)
Jest to badanie mierzące szybkość opadania krwinek czerwonych, która świadczy pośrednio o poziomie zawartości fibrynogenu we krwi.  FIBRYNOGEN jest białkiem powodującym zlepianie się czerwonych komórek krwi. Szybkość opadania krwinek jest podwyższona często w toczniu.

3 komentarze:

  1. Z tego wszystkiego znam tylko OB, bo wysoki poziom świadczy też o stanie zapalnym organizmu, i akurat miałam kilka razy robione :)
    Trzymam cholernie mocno kciuki za wyniki badań.

    OdpowiedzUsuń
  2. cześć, ja właśnie po 10 latach męczarni dowiedziałam się, że jestem motylkiem i wszystko nagle stało się jasne. Ale to nic. Ważne by iść do przodu. Lepsza najgorsza wiedza, ale wdrożone leczenie i szansa na każdy kolejny dzień. Super blog. Ja, nowy motylek serdecznie pozdrawiam Ciebie motylku. TRZYMKAJ SIĘ! Damy radę.

    OdpowiedzUsuń

Podziel się ze mną swoimi wrażeniami i zostaw komentarz. Dziękuję :)